Profilaktyka

Światowy Dzień Karmienia Piersią

1 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Karmienia Piersią. Jako fizjoterapeuta, ale i mama karmiąca piersią, chciałabym, aby każda karmiąca piersią mama, zadbała o swoją pozycję w trakcie karmienia. Bez względu na to, czy dziecko najada się w kilka minut, czy spędza przy piersi bardzo dużo czasy, każda mama powinna zadbać o wygodę i swoje zdrowie w trakcie karmienia piersią.

Poniżej kilka wskazówek:

Jeśli możesz, postaraj się karmić w pozycji leżącej – zwłaszcza w okresie połogu. Będziecie sobie wygodnie leżeć, a Ty będziesz miała odciążone dno miednicy i kręgosłup 🙂

Jeżeli z różnych względów wybrałaś do karmienia pozycję siedzącą, lub jest to jedna z pozycji, w której karmisz, postaraj się mieć oparte plecy oraz stopy. Nie pochylaj się nad dzieckiem – to mocno obciąża Twój kręgosłup oraz powoduje przykurczanie się mięśni klatki piersiowej. Garbienie się w trakcie karmienia to prosta droga do bólu pleców – a po co to komu 🙂 Dodatkowo taka pozycja może obciążać Twoje dno miednicy, a tego też nie chcemy.

Wybierz wygodną poduszkę / rogal do karmienia. Jeśli posiadasz poduszkę typu C to fajnym sposobem, który daje uczucie ulgi w obrębie kręgosłupa, jest owinięcie się nią na wysokości kręgosłupa lędźwiowego. Z przodu położysz na niej dziecko, a z tyłu przyniesie odciążenie kręgosłupa. Super rozwiązaniem jest wyznaczenie sobie miejsca do karmienia, np. fotel. Gdy masz takie miejsce, naszykuj sobie oprócz rogala / poduszki dla dziecka, poduszki dla siebie pod ręce oraz coś na czym oprzesz plecy. U mnie sprawdził się prostokątny “klin”, który był dość wąski i długi. Dlaczego? Jego długość pozwoliła oprzeć całe plecy, a to, że był wąski pozwoliło mi wygodnie ułożyć wokół siebie rogal do karmienia i te dwie rzeczy nie kolidowały ze sobą. Gdy układałam pod plecy zwykłą, dużą poduszkę, to końce rogala były przez nią wypychane, przez co rogal oddalał się ode mnie i to nie było wygodne.

Pamiętaj, że pozycja do karmienia, ma służyć Tobie i dziecku. Nikomu innemu. Niezależnie od tego jaką pozycję wybierzesz, bez względu na to dlaczego dokonasz takiego wyboru, to będzie Twoja decyzja. Staraj się udoskonalać wybraną pozycję tak długo, aż uzyskasz pełną wygodę, a w trakcie karmienia będziesz zrelaksowana i unikniesz zgarbienia, bólu i zdrętwienia.

Droga mamo, w tym niezwykłym dniu, życzę Ci rzeki mleka oraz satysfakcji z karmienia piersią.