Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży – układ oddechowy

Czy ćwiczenia fizyczne w ciąży wywierają bezpośredni wpływ na płuca? Otóż na same płuca ciężarnej kobiety nie, ale wywierają pośredni wpływ na jej układ oddechowy. Jak się to dzieje? W trakcie ćwiczeń wzmacniane są mięśnie odpowiedzialne za oddychanie, powoduje to niewielki wzrost maksymalnej wentylacji minutowej. Regularne ćwiczenia, są w stanie poprawić, zdolność tkanek do wydajnego wykorzystania pozyskanego tlenu.

Na okres ciąży, w ścianie macicy powstaje łożysko. Łożysko jest nowym narządem, odpowiedzialnym za wymianę tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy matką a dzieckiem.

W wyniku ciąży, płuca matki dostosowują się do nowych potrzeb, związanych z rozwojem dziecka. Ilość wydychanego powietrza w spoczynku znacznie się zwiększa. Działanie hormonów powoduje intensywniejsze oddychanie, zwiększoną czułość ośrodka oddechowego na dwutlenek węgla, zwiększenie stężenia tlenu przy jednoczesnym zmniejszeniu dwutlenku węgla w pęcherzykach płucnych, w których odbywa się wymiana gazowa. Pomimo tego, że kobiety w ciąży odczuwają zmniejszenie zdolności do głębszego oddychania lub szybko czują, że brakuje im tchu, często nawet przy czytaniu książki na głos, to zmiany zachodzące w ciele w okresie ciąży, poprawiają efektywność pobierania tlenu z płuc i usprawniają eliminację dwutlenku węgla z krwi i tkanek dziecka oraz matki.

Regularne ćwiczenia w trakcie ciąży, dodatkowo poprawiają efektywność wymiany gazowej, zdolność komórek do wykorzystania tlenu, pomagają rozproszyć ciepło poprzez poprawę przepływu krwi w skórze. Dzięki regularnym ćwiczeniom w ciąży, kobieta, może znacznie lepiej radzić sobie z nadmiarem ciepła, niż w przypadku, gdyby nie ćwiczyła.

Tak więc, regularnie wykonywane ćwiczenia / trening w trakcie ciąży, wywierają pozytywny wpływ zarówno na ciało kobiety, jak i wymianę gazową pomiędzy matką a dzieckiem. Do tego potrafią poprawić nastrój i zwiększyć poziom zadowolenia z siebie oraz dodać energii.

Pamiętaj, aby przed podjęciem aktywności fizycznej, zapytać swojego lekarza prowadzącego, czy nie masz indywidualnych przeciwwskazań do ćwiczeń. W trakcie ćwiczeń dbaj o swoje bezpieczeństwo 🙂