Profilaktyka

Dno miednicy – dlaczego jest takie ważne?

Dno kobiecej miednicy jest szczególnym miejscem każdej z nas. Dlaczego? Dlatego, że pełni wiele istotnych funkcji i wykonuje sporą ilość zadań związanych z kobiecością. Mogę zacząć od tego, że stanowi podporę dla narządów miednicy mniejszej i dolne zamknięcie jamy brzusznej, umożliwia nam mikcję oraz defekację, jest miejscem, które łączy kończyny dolne z tułowiem, umożliwia nam zajście w ciążę, donoszenie oraz urodzenie dziecka, jest miejscem doznań i przyjemności. Kobieca miednica jest wyjątkowa i każda, naprawdę KAŻDA, kobieta powinna o nią dbać. Niezależnie od wieku oraz planów na macierzyństwo. Uważam również, że każda mama powinna zadbać o swoją córkę, aby w przyszłości mogła cieszyć się zdrowym dnem miednicy i dobrze funkcjonującym ciałem.

Ale zacznijmy od początku. Gdy kobieta jest młoda i nic jej nie doskwiera to raczej nie myśli o funkcjonowaniu swoich mięśni dna miednicy. Gdy jest się małą i beztroską dziewczynką, tym bardziej myśli się raczej o zebraniu kwiatków lub kilku kamieni a nie o swoim dnie miednicy. Gdy młoda kobieta planuje ciążę, być może zacznie zastanawiać się nad tym szczególnym obszarem swojego ciała. Gdy kobieta jest w ciąży, już wie, a czasami z biegiem ciąży, mocno czuje swoje dno miednicy. Wtedy zaczyna czytać, szukać, pytać. Coraz więcej kobiet skrupulatnie przygotowuje się do porodu. Kobiety chcą rodzić sprawnie (co nie zawsze oznacza szybko), bez komplikacji, w wybranej przez siebie pozycji, w dobrej i miłej atmosferze, chcą mieć ochronione krocze i właśnie dlatego starają się przygotować na ten wielki dzień. Po porodzie, już doskonale wiemy jaką pracę wykonało nasze ciało i ile wysiłku włożyłyśmy w cały przebieg ciąży oraz wydanie dziecka na świat. W późniejszym wieku zaczynają przytrafiać się różne przypadłości. W zasadzie mogą pojawić się już w młodym wieku lub bezpośrednio / krótko po samym porodzie, ale wtedy od razu szukamy rozwiązania i wiemy, że najprawdopodobniej ma to bezpośredni związek z ciążą / porodem / połogiem. Gdy mija kilka / kilkanaście lat od porodu, lub gdy kobieta nigdy nie rodziła, lub jest “za młoda na takie dolegliwości” wtedy zaczynamy się zastanawiać, skąd ja to mam i co mam z tym zrobić? do kogo po pomoc? Ale czy to wszystko robimy dlatego, że jesteśmy świadome swojego ciała, czy dopiero jak zaczynamy odczuwać dolegliwości? Niestety w większości przypadków, to właśnie dolegliwości skłaniają nas do szukania i pogłębiania swojej wiedzy na temat własnego ciała. Każda z nas posiada ogólną wiedzę dotyczącą ludzkiego ciała. Taka też jest wystarczająca do codziennego funkcjonowania. Jednak w przypadku mięśni dna miednicy sprawa powinna wyglądać nieco inaczej. Każda kobieta, powinna posiadać dość dokładną wiedzę, na temat funkcjonowania miednicy oraz nabyć umiejętność wsłuchania się w jej potrzeby a także dbać o nią każdego dnia. Tak samo jak np. o zęby. Myjemy je, regularnie wymieniamy szczoteczki, dobieramy odpowiednią pastę do zębów, gdy pojawi się ubytek to idziemy je wyleczyć. Takim samym rytuałem powinnyśmy otoczyć swoje dno miednicy i świadomie ćwiczyć je każdego dnia. Jeśli przytrafi nam się coś niepokojącego, to powinnyśmy się skonsultować z fizjoterapeutą lub lekarzem, aby nie dopuścić do rozwoju dolegliwości.

Co między innymi może przytrafić się kobietom z zakresu dysfunkcji uroginekologicznych?

➥ nietrzymanie moczu, stolca, gazów

➥ obniżenie narządów miednicy mniejszej

➥ vulvodynia

➥ zespoły bólowe miednicy

➥ pęcherz nadreaktywny

➥ dysfunkcje seksualne

➥ zaburzenia statyki miednicy

➥ zespół bolesnego miesiączkowania

➥ nokturia

➥ dyskomfort w okolicy krocza

➥ uczucie obecności ciała obcego

➥ uczucie niepełnego wypróżnienia

➥ hemoroidy

➥ żylaki sromu

To przykłady dolegliwości, które mogą wprowadzić, nie mały zamęt w naszym życiu. Każda z dolegliwości może nieść za sobą konsekwencje w postaci obniżenia poczucia własnej wartości, skrępowania, uczucia wstydu czy nawet depresji.

Myślę, że śmiało mogę wspomnieć tutaj również o wystającym brzuchu oraz rozejściu mięśni prostych brzucha. Dlaczego? Dlatego, że bardzo często kobiety chcą “pozbyć się tylko wystającego brzucha” i sięgają po tradycyjne treningi typu “brzuszki” na płaski brzuch. Niestety jeśli kobieta nie zostanie odpowiednio pokierowana, to w niektórych przypadkach, takie praktyki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Co możesz już dziś zrobić w trosce o swoje dno miednicy?

👉 Zadbaj o prawidłową postawę

👉 Zwróć uwagę na oddech – E-book “MAMA ĆWICZY Z NIEMOWLAKIEM” – Fizjoterapia Kobiet

👉 W trakcie defekacji podkładaj pod stopy podnóżek, aby Twoje kolana były wyżej niż miednica

👉 Unikaj zaparć, nie przyj w trakcie defekacji

👉 Nie ćwicz mięśni dna miednicy w trakcie oddawania moczu

👉 Unikaj sportów związanych z częstym skakaniem, np. trampoliny

👉 Naucz się czuć swoje dno miednicy

👉 Nie czekaj aż pojawią się dolegliwości! PROFILAKTYKA jest bardzo ważna!

👉 Jeśli jesteś krótko po porodzie, to zadbaj o swoje dno miednicy w szczególny sposób. Poniżej znajdziesz link do e-booka, którego napisałam z myślą o młodych mamach. Jeśli jesteś już jakiś czas po porodzie, ale dopiero zaczynasz przygodę z ćwiczeniami to ten e-book jest również dla Ciebie!

E-book “MAMA ĆWICZY Z NIEMOWLAKIEM” – Fizjoterapia Kobiet

👉 Jeśli jesteś dość krótko po porodzie, niezależnie od sposobu w jaki urodziłaś, czujesz się świetnie i możesz “przenosić góry”, nie rób tego 🙂 Dowiedz się dlaczego warto dużo odpoczywać po porodzie i ile czasu potrzebuje Twoje ciało na regenerację oraz jak w zdrowy sposób rozpocząć aktywność fizyczną po porodzie

E-book “MAMA ĆWICZY Z NIEMOWLAKIEM” – Fizjoterapia Kobiet

👉 Jeśli czujesz, że Twoje dno miednicy nie funkcjonuje prawidłowo to warto skonsultować się z fizjoterapeutą

👉 Jeśli chcesz mieć pewność, że w prawidłowy sposób dbasz o miednicę, również warto skonsultować się z fizjoterapeutą

👉 Jeśli jesteś mamą dziewczynki to utrwalaj w niej poprawne nawyki, które w przyszłości zaprocentują. Nie musisz robić córce wykładów o mięśniach dna miednicy i o tym, że za kilka lat podziękuje Ci za to co dla niej zrobiłaś. Nie na tym rzecz polega 🙂 Co więc możesz dla niej zrobić? Podłożyć jej podnóżek, gdy korzysta z toalety. To samo dotyczy się siedzenia przy stole. Daj dziecku podnóżek, aby w trakcie posiłku, stopy były oparte. Obserwuj dynamicznie zmieniającą się postawę ciała. Dobrze jest co jakiś czas skonsultować postawę dziecka u fizjoterapeuty. Samej może być Ci ciężko dostrzec, że zaczyna dziać się coś niepokojącego, a jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć 🙂

Temat dna miednicy jest bardzo obszerny i stopniowo będę rozwijać na blogu poszczególne treści.

Dziś chcę Cię prosić, abyś dbała o swoje dno miednicy.

Jeśli masz córkę zacznij dbać o jej zdrowie już dzisiaj.

Udostępnij ten wpis, tak wielu kobietom, jak tylko możesz.